Evde Sonda Takma Hizmeti

Evde Sonda Takma Hizmeti

Evde Sonda Takma İdrar sondası, idrarı mesaneden boşaltmak ve toplamak için vücuda yerleştirilen bir tüptür.

Neden İdrar Sondasına ihtiyacınız var?

Evde sonda takma işlemi mesaneyi boşaltmak için idrar sondaları kullanılır. Sağlık uzmanınız, aşağıdaki durumlarda bir Sonda kullanmanızı önerebilir:

 • İdrar kaçırma (idrar kaçırma veya idrar yaparken kontrol edememe)
 • İdrar retansiyonu (gerektiğinde mesanenizi boşaltamama)
 • Prostat veya cinsel organlarda cerrahi
 • Multipl skleroz , omurilik yaralanması veya bunama gibi diğer tıbbi durumlar

Sondalar birçok boyutta, malzemede (lateks, silikon, Teflon) ve tipte (Foley, düz, coude uçlu) gelir. Örneğin bir Foley Sondası, idrarı boşaltmak için mesaneye yerleştirilen yumuşak, plastik veya kauçuk bir tüptür.

Çoğu durumda, Gece Gündüz Evde Sağlık Hizmetleri ekibi uygun olan en küçük sondayı kullanacaktır

. YERLEŞTİRİLEN ÜRETRA SONDALARI

Kalıcı bir idrar sondası, mesanede bırakılan bir Sondadır. Evde sonda takma hizmetinde kalıcı bir Sonda kısa veya uzun süre kullanabilirsiniz. Kalıcı bir Sonda, bir drenaj torbasına takılarak idrarı toplar. Torba, idrarın dışarı akmasına izin vermek için açılabilen bir valfe sahiptir. Bu çantalardan bazıları bacağınıza sabitlenebilir. Bu, çantayı kıyafetlerinizin altına takmanıza izin verir. Kalıcı bir Sonda mesaneye 2 şekilde yerleştirilebilir:

 • Evde sonda hizmeti çoğu zaman, Sonda üretradan sokulur. Bu, idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan tüptür.
 • Evde idrar sondası takma bazen sağlayıcı, karnınızdaki küçük bir delikten mesanenize bir Sonda yerleştirir. Bu, bir hastanede veya sağlayıcının ofisinde yapılır.

Kalıcı bir Sondanın ucunda şişirilmiş küçük bir balon bulunur. Bu, Sondanın vücudunuzdan kaymasını önler. Sondanın çıkarılması gerektiğinde balon söndürülür.

 

Evde Sonda Takma Hizmeti

 

 1. KALICI SONDALAR

İkamet etmek, içeride ikamet etmek demektir. Benzer şekilde, insan vücudunun mesanelerinde kalıcı bir Sonda kalır. Foley Sondası olarak da bilinir, farklı idrar sondası boyutlarında gelir. Evde sonda takma kadınlarda ve erkeklerde idrar sondası takılması için hem uzun hem de kısa süreli idrar sondası takılabilir. Kalıcı Sonda üretradan sokulur. Bazen idrar sondası yerleştirme işlemi karına yakın bir yerde küçük bir delik açılarak da yapılır. Sondanın bir ucuna şişirilmiş bir balon sabitlenmiştir. Balon, tüpün aşağı kaymaması ve mesaneden düşmesi için suyla doldurulur. Balonun sönmesi, Sondanın çıkarılma zamanının geldiğinin açık bir işaretidir.

 1. DIŞ SONDALAR

Kondom Sondası olarak da bilinen dış Sonda vücudun dışında tutulur. Temel olarak, erkekler için veya tam olarak demanstan muzdarip insanlar için uygundur. Bu tip idrar sondası, penis başına takılan bir prezervatif gibidir ve prezervatif başından drenaj kesesine giden bir tüp vardır. Bu Sondalar ayrıca çeşitli idrar sondası boyutları seçeneği ile gelir. Harici Sonda kullanmak daha rahattır ve daha az bulaşıcıdır.

 1. KISA SÜRELI SONDALAR

Ancak ciddi bir ameliyattan sonra mesaneyi boşaltmak için kısa süreli bir Sonda gerekir. Mesane boşaltıldıktan sonra Sondayı çıkarmak gerekir. Bu nedenle bu sisteme iç ve dış üriner kateterizasyon adı verilir.Evde üriner kateterizasyon ya bir hemşire tarafından düzeltilebilir ya da mümkünse uygun şekilde eğitilirse kendiniz yapabilirsiniz. Bu, Sonda tüpünü üretradan sokarak veya tüpün geçmesi için karnın alt kısmında bir delik oluşturarak yapılabilir.

Bazen idrar Sondanın etrafından sızabilir. Bunun nedeni şunlar olabilir:

 • Tıkanmış veya içinde bir bükülme olan Sonda
 • Sonda çok küçük
 • mesane spazmları
 • Kabızlık
 • Yanlış balon boyutu
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Aşağıdaki durumlarda sağlayıcınızı arayın:
 • Geçmeyen mesane spazmları
 • Sondanın içine veya etrafına kanama
 • Ateş veya titreme
 • Sonda çevresinde büyük miktarda idrar sızıntısı
 • Suprapubik Sonda çevresinde cilt yaraları
 • İdrar sondası veya drenaj torbasında taş veya tortu
 • Üretranın Sonda çevresinde şişmesi
 • Güçlü bir kokuya sahip veya kalın veya bulutlu idrar
 • Sondadan çok az veya hiç idrar boşalmıyor ve yeterince sıvı içiyorsunuz
 • Sonda tıkanırsa, ağrırsa veya enfeksiyon kaparsa hemen değiştirilmesi gerekir.

 

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Tüm üriner kateterizasyon süreci, görevi sizin için kolaylaştırmaya çalıştığımız için biraz karmaşıktır. Gece Gündüz Evde Sağlık Hizmetleri ekibimizin  yardımıyla evinizde idrar sondası bakımı için profesyonel desteğinizi gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Rutin kontrollere göre evde sonda ücreti değişiklik gösterebilmektedir. Sadece hastanın yaşadığı zorlukları değil, evde üriner Kateterizasyon ailede yarattığı kaygıyı da anlıyoruz. Bu nedenle, bu düşünceyi göz önünde bulundurarak, yatış sonrası aşamanızı gerçekten kolay hale getiriyoruz. Farklı programlarımız ve kişiselleştirme seçeneklerimizle, yüksek kaliteli hizmetler, bizden alacağınızdan emin olabileceğiniz bir şeydir.

 

İstanbul da Evde Sonda Takma Hizmeti Verdiğimiz İlçeler

Adalar Evde Sonda Takma, Arnavutköy Evde Sonda Takma, Ataşehir Evde Sonda Takma, Avcılar Evde Sonda Takma, Bağcılar Evde Sonda Takma, Bahçelievler Evde Sonda Takma, Bakırköy Evde Sonda Takma, Başakşehir Evde Sonda Takma, Bayrampaşa Evde Sonda Takma, Beşiktaş Evde Sonda Takma, Beykoz Evde Sonda Takma, Beylikdüzü Evde Sonda Takma, Beyoğlu Evde Sonda Takma, Büyükçekmece Evde Sonda Takma, Çatalca Evde Sonda Takma, Çekmeköy Evde Sonda Takma, Esenler Evde Sonda Takma, Esenyurt Evde Sonda Takma, Eyüp Evde Sonda Takma, Fatih Evde Sonda Takma, Gaziosmanpaşa Evde Sonda Takma, Güngören Evde Sonda Takma, Kadıköy Evde Sonda Takma, Kağıthane Evde Sonda Takma, Kartal Evde Sonda Takma, Küçükçekmece Evde Sonda Takma, Maltepe Evde Sonda Takma, Pendik Evde Sonda Takma, Sancaktepe Evde Sonda Takma, Sarıyer Evde Sonda Takma, Silivri Evde Sonda Takma, Sultanbeyli Evde Sonda Takma, Sultangazi Evde Sonda Takma, Şile Evde Sonda Takma, Şişli Evde Sonda Takma, Tuzla Evde Sonda Takma, Ümraniye Evde Sonda Takma, Üsküdar Evde Sonda Takma, Zeytinburnu Evde Sonda Takma olarak sıralabilir.

 

Call Now ButtonHEMEN ARA